poniedziałek, 11 maja 2009

Łysienie a samopoczucie i samoocena

Włosy u kobiet odgrywają szalenie istotną rolę. Są one bowiem ich prawdziwą dumą i największym atutem, który podkreśla ich urodę. Męzczyzni jednak takze bardzo często przywiązują wagę do wyglądu swojej fryzury, która podobnie jak w przypadku kobiet potrafi podkreślić doskonale ciekawe rysy twarzy lub piękne męskie spojrzenie.
Dziennie jak wiadomo tracimy wszyscy do 100 włosów. Nie jest to powodem do paniki. Nie jest to równiez powodem do niepokoju czy oznaką choroby. Włosy bowiem mają swoją określoną żywotność i po prostu wypadanie ich jest naturalnym procesem. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy nasze włosy wypadają w większej ilości. Wówczas wielu z nas przezywa prawdziwy dramat.
Łysienie zrówno dla kobiet jak i dla mężczyzn to przede wszystkim powód do wstydu. Wydaje im się bowiem, że ich problem widzi cały świat i każdy się z nich śmieje. Nie wpływa to zbyt pozytywnie na ich samopoczucie.
Po drugie osoby łysiejące, tracą wiarę w swoją wartość i następuje u nich spore zaniżenie samooceny. To z kolei przekłada się na funkcjonowanie w pracy i wśród znajomych. Osoby łysiejące nagle stają się mniej towarzyskie, unikają zaludnionych miejsc, rzadziej wychodzą z domów. Osoby takie stają się też mniej wydajne w pracy i tam też stronią od znajomych.
Mozna sobie zadać pytanie kto bardziej cierpi z powodu łysienia - mężczyźni czy kobiety? Nie jest to jednak właściwie postawione pytanie, gdyż nie da się odpowiedzieć na nie w żaden sposób. Tak naprawdę wszystko zależy od tego jacy jesteśmy i jak radzimy sobie w życi z różnymi trudnościami, także tymi, które dotycza nagłej zmiany naszego fizycznego wyglądu. Należy jednak zadać sobie pytanie w jaki sposób reagują kobiety a jak mężczyźni na swoje łysienie.
Mężczyźni młodsi dużo trudniej radzą sobie z łysieniem niż panowie, u których łysienie jest oznaką starzenia się. Dlaczego? wcale nie ze względów estetycznych, powód jest ukryty w utartym stereotypie, który mówi, iz osoba łysa to osoba stara. Zatem łysienie boli ponieważ dodaje lat. Po drugie mężczyźni łysi uważają siebie za mniej pociągających i mniej atrakcyjnych dla kobiet, co wcale nie jest żadną regułą a jedynie dziwnym wymysłem wielu panów. Panowie łysiejący, starają się - wstydząc się swojego wyglądu - ukryć fakt łysienia. Stosują więc często leczenie na własną rękę bądź też tuszują łysiznę co bardzo często daje zupełnie inny niż zamierzony efekt. Panowie nie radzą sobie z łysieniem gdyż dużo bardziej niz kobiety boją się oni odrzucenia przez nie i braku akcpetacji.
Jak zatem radzą sobie kobiety ze swoim "łysym" problemem? Kobiety są mniej wytrzymałe na sytuacje stresowe a zatem, stają się one bardziej drażliwe, unikają tematu swojego wyglądu. Ponadto częściej niz panowie popadają one w poważne problemy psychiczne i nerwowe - załamują się i wpadają często w depresję albo w bardzo głębokie przygnębienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz