niedziela, 11 października 2009

Zawiłe przyczyny łysienia u młodych Panów

Utrata włosów jest kombinacją wielu czynników: starzenia się, ubywania hormonów oraz dzie­dziczności. Z tym starzeniem się jako najważniejszym czynnikiem bywa jednak różnie... Już młodzi mężczyźni uskarżają się na brak bujnej czupryny, niekoniecznie więc łysina jest atrybutem pode­szłego wieku!
Genetyczne łysienie jest spo­wodowane niemożnością orga­nizmu produkowania nowych włosów. Około 25% mężczyzn zaczyna łysieć w wieku około 30 lat. W wieku 60 lat już 2/3 wszystkich panów ma widoczne ubytki włosów. Za główne przy­czyny łysienia uważa się, oprócz wymienionych czynników także i takie:
przewlekłe choroby organiczne;
zażywane stale leki;
życie w ustawicznym stresie.
Zazwyczaj łysienie zaczyna się na linii włosów, która przybierać zaczyna kształt litery M. Później „korona" staje się coraz rzadsza, by w końcu pozostawić jedynie wianuszek włosów wokół głowy. Nazwą łysienie androgenne okre­śla się ścieńczanie włosów powo­dowane przez androgeny. Proces ten zaczyna się zwykle pomiędzy 12. a 40. rokiem życia, a u około połowy nasila się zdecydowanie przed 50. rokiem życia. W podat­nych na ten proces mieszkach owłosionej skóry głowy następu­je wiązanie dihydrotestosteronu z receptorem androgenowym, w wyniku czego ten kompleks hor­monalny uaktywnia następnie geny odpowiedzialne za stopnio­we miniaturyzowanie mieszków. W kolejnych cyklach dochodzi do skracania fazy wzrostu i pojawie­nia się coraz krótszych i cieńszych włosów. Liczba mieszków pozo­staje jednak nie zmieniona. Łysie­nie androgenne wymaga lecze­nia farmakologicznego, a celem terapii jest zwiększenie pokrycia głowy włosami i opóźnienie dal­szego procesu ich ścieńczania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz